LIVE
SENESTE
Danske spillere kræver svar på defensivt svigt efter nederlag til PortugalArabisk fascination af israelsk Netflix-serie om 7. oktober chokerer: Brutale detaljer vækker opsigtForsvaret erkender fejl i tidslinje om skud ved passagerflyJohn Galliano vender tilbage: Første Zara-kollektion »Re{form} Vol. 1« lanceretLee opfordrer Nordkorea til dialog efter DMZ-eksplosion – men opruster samtidigFire år under Traoré: Burkina Faso markerer årsdag – Ghana får nye cedi-sedlerPrag, Krakow og Gdansk: Danskernes nye favoritbyer til efterårsrejsenStrudsefjer er modebranchens nye pels: Ny rapport afslører grusom virkelighed bag luksusmodeDanmark fører kampen mod madspild: Ny verdensstandard skal redde en tredjedel af verdens madHB Køge skriver historie med Champions League-triumfVenstre i bund: Ny måling chokerer Troels Lund PoulsenRadikale: Højtlønnede kan betale mere for boliglånSvinebonde trodsede stop: Kæmpe projekt kaster lys over regeringens politikFN tæller plastikflasker pr. minut, ikke pr. årRegeringer tilmelder COP31-delegerede i FN’s onlinesystemRedaktioner udpeger ét kontaktpunkt for at få COP31-pressekortPlastaftale: regeringer blev enige om et mandat, ikke tekstenFN’s mål: mindst 1 milliard hektar, og tre veje indSådan virker Youth4Climate-mentorskabet, og hvem det er tilTre COP31-udsendinge fra Stillehavet: Stege, Yamuna og SeruiratuDanske spillere kræver svar på defensivt svigt efter nederlag til PortugalArabisk fascination af israelsk Netflix-serie om 7. oktober chokerer: Brutale detaljer vækker opsigtForsvaret erkender fejl i tidslinje om skud ved passagerflyJohn Galliano vender tilbage: Første Zara-kollektion »Re{form} Vol. 1« lanceretLee opfordrer Nordkorea til dialog efter DMZ-eksplosion – men opruster samtidigFire år under Traoré: Burkina Faso markerer årsdag – Ghana får nye cedi-sedlerPrag, Krakow og Gdansk: Danskernes nye favoritbyer til efterårsrejsenStrudsefjer er modebranchens nye pels: Ny rapport afslører grusom virkelighed bag luksusmodeDanmark fører kampen mod madspild: Ny verdensstandard skal redde en tredjedel af verdens madHB Køge skriver historie med Champions League-triumfVenstre i bund: Ny måling chokerer Troels Lund PoulsenRadikale: Højtlønnede kan betale mere for boliglånSvinebonde trodsede stop: Kæmpe projekt kaster lys over regeringens politikFN tæller plastikflasker pr. minut, ikke pr. årRegeringer tilmelder COP31-delegerede i FN’s onlinesystemRedaktioner udpeger ét kontaktpunkt for at få COP31-pressekortPlastaftale: regeringer blev enige om et mandat, ikke tekstenFN’s mål: mindst 1 milliard hektar, og tre veje indSådan virker Youth4Climate-mentorskabet, og hvem det er tilTre COP31-udsendinge fra Stillehavet: Stege, Yamuna og Seruiratu
Erhverv

Asiatisk fokus på Novo og Eli Lilly: Godt for verden, bekymrende for Danmark

usman javedOffentliggjort 30. september 2026
Asiatisk fokus på Novo og Eli Lilly: Godt for verden, bekymrende for Danmark
Share this story

Et af Kinas mest magtfulde ægtepar i medicinalindustrien retter nu blikket mod de globale markeder for avanceret medicin. Sun Piaoyang, bestyrelsesformand for Hengrui Medicine, og hans hustru Zhong Huijuan, grundlægger af Hansoh Pharmaceutical, leder hver sin farmaceutiske gigant med voksende internationale ambitioner. Udviklingen kan give patienter verden over billigere og bedre behandling, men den vækker også bekymring i Danmark – hvor Novo Nordisk sammen med amerikanske Eli Lilly står i sigtekornet for den nye asiatiske konkurrence.

FAKTA: Ægteparret bag den asiatiske satsning

  • Sun Piaoyang – bestyrelsesformand for Jiangsu Hengrui Medicine, en af Kinas største medicinalvirksomheder med fokus på blandt andet kræftmedicin.
  • Zhong Huijuan – grundlægger og bestyrelsesformand for Hansoh Pharmaceutical; uddannet kemiker og tidligere kemilærer, i dag en af Asiens rigeste kvinder.
  • Parret er gift og regnes blandt verdens rigeste biofarmaceutiske familier.
  • I sigtekornet: Novo Nordisk og Eli Lilly – verdensførende inden for moderne diabetes- og fedmebehandling.
  • Advarslen: Jörg Wuttke, formand for EU’s handelskammer i Kina, opfordrer Europa til at øge ambitionerne for ikke at blive overhalet.

Et medicinalægtepar med globale ambitioner

Sun Piaoyang overtog i 1990 den statsejede fabrik, der siden blev til Jiangsu Hengrui Medicine, og har forvandlet virksomheden til en af Kinas største producenter af blandt andet kræftmedicin. Hans hustru Zhong Huijuan kom ind i branchen ad en anden vej: hun sagde sit job som kemilærer op for at lede den nystartede Hansoh Pharmaceutical, som hun var med til at grundlægge i 1995.

I dag leder de hver sin farmaceutiske gigant, og begge virksomheder opruster internationalt med massive investeringer i forskning og udvikling. Strategien er klar: Kina skal ikke blot producere generisk medicin, men være en global leder inden for avanceret, egenudviklet medicin.

Fra kemilærer til medicinalmilliardær

Zhong Huijuans historie er blevet et symbol på Kinas hastige udvikling. Hun er uddannet kemiker fra Jiangsu Normal University og arbejdede som kemilærer på en mellemskole i Lianyungang, før hun i 1995 trådte ind i medicinalindustrien. Da Hansoh Pharmaceutical blev børsnoteret i Hongkong i 2019, blev hun kåret som Asiens rigeste selvgjorte kvinde.

Parrets samlede formue placerer dem blandt verdens rigeste biofarmaceutiske familier – et vidnesbyrd om, hvor langt Kinas medicinalindustri er nået på få årtier, og om de ressourcer, der nu sættes ind på at erobre de globale markeder.

Medicinalproduktion på automatiseret linje – Kina vil udfordre Novo Nordisk og Eli Lilly
Kinesiske medicinalvirksomheder investerer massivt i forskning, udvikling og produktion af avanceret medicin.

Kinas næste erobring: medicinalindustrien

Kina har tidligere vist, at landet kan dominere globale markeder: fra elbiler og solceller til robotteknologi har kinesiske virksomheder – med statsstøtte og enorm skala – overhalet vestlige konkurrenter på få år. Nu er turen kommet til medicinalindustrien, hvor Beijing satser strategisk på innovation og egenudviklede lægemidler.

For Vesten er mønstret velkendt og bekymrende. Når kinesiske producenter for alvor træder ind på et marked, følger der typisk et voldsomt prispres, som æder marginerne hos de etablerede spillere – samtidig med at tempoet i udviklingen af nye produkter stiger.

Novo Nordisk og Eli Lilly i sigtekornet

De to selskaber, der mærker presset tydeligst, er danske Novo Nordisk og amerikanske Eli Lilly. De er verdensførende inden for de nye, banebrydende behandlinger mod diabetes og fedme – et marked med enormt globalt potentiale, som de kinesiske giganter nu har udset sig med egenudviklede lægemidler.

Den skærpede konkurrence kan presse priserne på livsvigtig medicin ned og give patienter verden over bedre adgang til behandling. Omvendt kan den true arbejdspladser og innovationskraft i den europæiske medicinalindustri – ikke mindst i Danmark, hvor Novo Nordisk er en hjørnesten i økonomien.

Læs også på watannews.dk: Asiatisk fokus på Novo og Eli Lilly: Godt for verden, bekymrende for Danmark

Europa opfordres til at øge ambitionerne

Jörg Wuttke, formand for EU’s handelskammer i Kina, har opfordret Europa til at skrue op for ambitionerne. Europa kan ikke tillade sig at blive overhalet i strategisk vigtige sektorer som medicinalindustrien, lyder advarslen fra en mand, der har fulgt Kinas erhvervsliv tæt i årtier.

En passiv tilgang kan få alvorlige konsekvenser for Europas økonomiske fremtid og globale konkurrenceevne, mener han. Der er brug for en mere proaktiv og ambitiøs erhvervsstrategi, hvis Europa vil bevare sin position som et globalt centrum for medicinsk forskning og produktion. Følg Watan News’ dækning af dansk og internationalt erhvervsliv på watannews.dk/dk.

Forsker i medicinskab undersøger prøve – kapløbet om fremtidens medicin mellem Kina, Novo Nordisk og Eli Lilly
Forskning og udvikling er nøglen i det globale kapløb om fremtidens medicin.

Et dobbeltægget sværd

Udviklingen er et dobbeltægget sværd. På den ene side kan skarpere konkurrence give lavere medicinpriser og hurtigere udvikling af nye behandlinger til gavn for patienter over hele verden. På den anden side frygter man i Europa, at kontinentet kan miste sin innovationskraft, sine arbejdspladser og sin førerposition, hvis asiatiske virksomheder tager styringen på markedet.

Spørgsmålet er derfor, hvordan Europa – og Danmark – svarer igen: med protektionisme, med øgede investeringer i forskning, eller med partnerskaber, der både sikrer adgang til medicin og bevarer europæisk konkurrenceevne.

Konklusion

Fremmarchen for de asiatiske medicinal giganter – anført af profiler som Sun Piaoyang og Zhong Huijuan – markerer et nyt kapitel i den globale medicinalindustri. Potentialet for fremskridt og bedre adgang til medicin er enormt, men Europa står over for en presserende opgave med at styrke sin egen konkurrenceevne.

Uden en ambitiøs og proaktiv strategi risikerer Danmark og Europa at blive overhalet i et af verdens mest strategisk afgørende erhverv.

Ofte stillede spørgsmål

Planet og miljø

Klima & bæredygtighed

Nyheder, historier og løsninger, der skaber forandring mod en grønnere og mere bæredygtig planet for kommende generationer.

FN tæller plastikflasker pr. minut, ikke pr. år
Fremhævet historie

FN tæller plastikflasker pr. minut, ikke pr. år

UNEP: omkring 1 million plastikflasker købes i minuttet. Ingen årlig total, ingen daglig total, ingen ton for flaskeaffald.

Læs hele historien

GREEN JOURNALISM

Hver handling tæller

Små skridt i dag, stor effekt i morgen.

Udforsk flere historier