Landmænd kan fra den 1. oktober 2026 søge om klimateknologi tilskud gennem tilskudsordningen “Miljø- og klimateknologi 2026”. Tilskuddet udgør som udgangspunkt 40 pct. af de tilskudsberettigede udgifter, og der er i alt afsat 180 mio. kr., udelukkende finansieret med EU-midler. Ansøgningsfristen er den 1. december 2026 kl. 23.59.
FAKTA
- Ordningen åbnede 1. oktober 2026 og lukker 1. december 2026 kl. 23.59.
- Tilskuddet udgør som udgangspunkt 40 pct. af de tilskudsberettigede udgifter.
- I alt er der afsat 180 mio. kr., udelukkende finansieret med EU-midler.
- Det er IKKE først-til-mølle — ansøgningstidspunktet har ingen betydning for chancen for tilskud.
- Investeringer må først købes, bestilles eller leveres, efter at ansøgningen er indsendt.
De ni indsatsområder
Ordningen henvender sig til landmænd — herunder svine-, kvæg- og fjerkræproducenter samt planteavlere — der vil investere i godkendte teknologier til mere klima- og miljøvenlig produktion eller bedre dyrevelfærd. De 180 mio. kr. er fordelt på ni indsatsområder:
| Indsatsområde | Mio. kr. |
|---|---|
| Reduktion af ammoniakudledning fra gylletanke | 45 |
| Reduktion af pesticidforbrug i planteavl | 35 |
| Reduktion af ammoniakudledning fra kvægstalde | 28 |
| Reduktion af energiforbrug i planteavl | 25 |
| Reduktion af energiforbrug i væksthuse | 15 |
| Reduktion af ammoniakudledning fra svinestalde | 12 |
| Reduktion af energiforbrug i fjerkræstalde | 10 |
| Reduktion af næringsstofforbrug i væksthuse | 5 |
| Omlægning af burægproduktion | 5 |
| I alt | 180 |

Søg om klimateknologi tilskud
Ansøgningen indsendes i perioden 1. oktober til 1. december 2026 kl. 23.59. Det er ikke først-til-mølle: Ansøgningstidspunktet i perioden har ingen betydning for chancen for at få tilskud, så der er ingen grund til at skynde sig.
Tilskuddet fastsættes med standardomkostninger — altså faste satser. Kun for indsatsområdet “omlægning af burægproduktion” skal der indsendes minimum to tilbud sammen med ansøgningen.
Vigtige regler før du investerer
Investeringer må først købes, bestilles eller leveres, efter at ansøgningen er indsendt. Påbegyndes projektet efter ansøgning, men før der er givet tilsagn, sker det på egen risiko. Det er dog tilladt at indhente tilbud, inden ansøgningen sendes.
Oplysningerne er formidlet af LandbrugsRådgivning (LRS) og Agillix, og beløbene følger LRS’ version med ni indsatsområder og i alt 180 mio. kr. Se flere klimanyheder i vores klima-sektion.
Konklusion
Med 180 mio. kr. i ren EU-finansiering og 40 pct. i tilskud er “Miljø- og klimateknologi 2026” en markant mulighed for landmænd, der vil investere i grønnere teknologi. Husk fristen den 1. december 2026 kl. 23.59 — og lad være med at købe eller bestille udstyr, før ansøgningen er sendt.





































