Omkring 2.800 soldater fra 11 lande samles fra den 9. til den 22. november 2026 i det sydøstlige Polen til den første store øvelse for den multinationale styrke, der skal kunne støtte Ukraine, når krigen en dag slutter. Øvelsen, der bærer navnet Koalicja, ledes af Storbritannien og Frankrig og afholdes ved Nowa Dęba tæt på grænsen til Ukraine.
Øvelsen er den første større test af Multinational Force-Ukraine, den militære del af den såkaldte “koalition af villige” lande, der har lovet Ukraine langsigtet militær, økonomisk og diplomatisk støtte. Formålet er at afprøve, hvor hurtigt mandskab, udstyr og forsyninger kan flyttes, beskyttes og forsynes på tværs af Europas grænser.
FAKTA
- Øvelse: Koalicja (Koalicja 2026.2), 9.–22. november 2026.
- Sted: Nowa Dęba i det sydøstlige Polen, med luftøvelser i Rumænien.
- Styrke: Omkring 2.800 soldater fra 11 lande.
- Deltagere: Belgien, Estland, Frankrig, Nederlandene, Litauen, Polen, Spanien, Storbritannien, Sverige, Tyrkiet og Tyskland.
- Bidrag: Frankrig bidrager med 1.100 soldater, Storbritannien med 300 samt Typhoon-jagerfly og et Voyager-tankfly.
- Styrkens opgave: Den skal først rykke ind i Ukraine, når kampene er ophørt, og kun efter anmodning fra Ukraines regering.
Hvad skal Koalicja-øvelsen teste?
Øvelsen er først og fremmest en test af kommando- og logistiksystemer: Hvordan flytter man tropper og materiel gennem mange lande med forskellige grænseprocedurer, og hvordan sikrer man, at kommunikationssystemerne hos de deltagende lande kan arbejde sammen? Derudover ventes bekæmpelse af droner at blive et centralt element, og den franske hær vil blandt andet afprøve en droneenhed med selvstyrende luft- og landfartøjer.
Ud over landøvelsen i Polen gennemføres der luftøvelser med jagerfly, transportfly, tankfly og rekognosceringsfly i Rumænien, hvis baser allerede bruges som udgangspunkt for støtte til Ukraine. Tyrkiet leder desuden en maritim simulering fra Istanbul, men tyrkiske tropper deltager ikke i landøvelsen i Polen.

En styrke, der ikke er fredsbevarende
Den multinationale styrke er ikke en fredsbevarende styrke og skal ikke overvåge en våbenhvile. Det understreger både den britiske regering og styrkens øverstbefalende, den britiske generalløjtnant Tom Bateman, der kalder øvelsen et bevis på, at styrken er “reel og klar” til at støtte Ukraines langsigtede sikkerhed.
Styrkens hovedopgave vil, hvis den en dag rykker ind i Ukraine, være at genopbygge og styrke Ukraines væbnede styrker, så landet bedst muligt kan afskrække og om nødvendigt forsvare sig mod fremtidig russisk aggression. Den skal desuden kunne skabe en betryggende tilstedeværelse i luften og på havet omkring Ukraine, blandt andet gennem flyvninger og minerydning i Sortehavet.
Polen som logistisk bagland
Polen har gentagne gange sagt, at landet ikke vil sende tropper til Ukraine, når krigen slutter, men at det vil fungere som logistisk bagland. Ved øvelsen deltager 500 polske soldater i netop den rolle. NATO er orienteret om øvelsen, men deltager ikke i den.
At kun 11 af koalitionens lande deltager, skyldes ifølge styrkens næstkommanderende, den franske general Armel Dirou, blandt andet den korte forberedelsestid. Tidligere har 26 lande udtrykt villighed til at bidrage med tropper eller udstyr til styrken, og navnet Koalicja 2026.2 antyder, at flere øvelser kan følge.
Konklusion
Koalicja-øvelsen er den første praktiske prøve på, om Europas “koalition af villige” kan omsætte løfter om sikkerhedsgarantier til Ukraine til en styrke, der kan rykke hurtigt og handle samlet. Øvelsen ændrer ikke i sig selv krigens gang, men den viser, at planlægningen for tiden efter en våbenhvile nu er rykket fra papir til terræn.



























